خواص روغن کنجد و موارد مصرف آن!

خواص روغن کنجد برای سلامت عبارتند از قابلیت آن برای بهبود سلامت مو و پوست، تحریک رشد استخوان ایا قوی، کاهش فشار خون، مزیت و كاستی سلامت قلب، کنترل اضطراب و افسردگی، محافظت از سلامت نوزاد، تقویت سلامت دهان و دندان، پیشگیری از سرطان، بهبود فرآیند گوارش پندگیر کاهش التهاب.

روغن کنجد که از دانه های کنجد گرفته می شود یکی از روغن های کمتر شناخته شده است. اما در واقعیت یکی از سالم ترین جایگزین ها برای بریزه های گیاهی معمولی به حساب می آید. پماد کنجد در سال های اخیر محبوبیت زیادی به عدد آورده اما نه فقط خوب خاطر اینکه تولید آن ارزان است.

روغن کنجد زمانی در بهترین حالت است که دانه هایش کاملا رسیده باشند. این یعنی پوسته خارجی کنجدها ترکیده باشد. روغن کنجد را می توان در پخت و پز استفاده کرد و اكثر اغلب استفاده آن محض کشورهای آسیایی است.

روغن زیتون را می توان برای ماساژ نیز استفاده کرد، چون مزایای زیادی برای جسم جسد و به ناب و پوست دارد. از روغن زیتون به عنوان روغن روان کننده در بسیاری از محصولات آرایشی نیز استفاده می کنند. مقدار بالای ویتامین، مواد معدنی، ترکیبات ارگانیک و دیگر ترکیبات مفید در روغن کنجد، باعث شده است این روغن بسیار سالم باشد. در ادامه این مطلب به بررسی خواص روغن کنجد و موارد مصرف آن می پردازیم.

 

خواص روغن کنجد (1)

خواص روغن کنجد

خواص روغن کنجد برای پوست، استفاده از این دانه گیاهی را این روزها در کشورهای آسیایی بسیار رواج داده است. روغن کنجد یک روغن گیاهی است که از دانه‌های کنجد گرفته می‌شود و برای آشپزی، ماساژ پوست و مو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عموماً این روغن به دو صورت بودار و بدون بو در دسترس تانی داده می‌شود. روغن کنجد بودار را از دانه‌های بوداده شده تهیه می‌کنند که تخمیناً رنگ تیره‌تری دارد و روغن کنجد بدون بو که کاربرد دارویی بیشتری دارد را نفرت و تمایل ازهم رمیدن کنجد بدون بو تهیه می‌کنند و رنگ شفاف‌تری دارد و نیاز است در یخچال پرستاری شود تا دیرتر فاسد شود.

کاهش قند خون

روغن کنجد باعث می شود تا سطح قند خون کنترل شود.بهتر است به جای مصرف روغن های معمولی از روغن کنجد استفاده کنید.

شما می توانید با روغن کنجد غذاهای خود را سرخ کنید چریدن علف چری که باعث می شود تا طعم غذاهای شما خوش طعم شود. روغن کنجد دارای منیزیم و مواد معدنی می باشد که برای دیابت نوع دوم موثر است.

سلامت موها

روغن زیتون لاف زدن قدیم برای بهبود سلامت موها مورد استفاده طریقه می گرفته است. روغن کنجد برای تیره کردن فام موها و همچنین پیشگیری از ریزش مو مورد استفاده قرار می گرفته است.

همچنین خاصیت آنتی باکتریال موجود در روغن کنجد، به از وسط درمیان بردن پاتوژن ها و موارد خارجی که باطراوت شدن پوست کف سر یا موها هجوم می آورند کمک می کند.

 

خواص روغن کنجد (3)

جوان‌سازی پوست

خواص روغن کنجد برای پوست و از بین بردن چین‌وچروک و درخشان‌تر شدن آن امری است که به دلیل مواد مغذی بسیار زیاد این روغن برای شما فراهم‌شده است. اگر می‌خواهید پوستی جوان داشته باشید و نواحی اطراف چشم و بینی شما حالت سیال شده و افتاده به خود نگیرد با استفاده از روغن کنجد به این نقش پرداز بدون هیچ عمل زیبایی دست پیدا کنید.

از مابین بردن سموم داخل پوست و درمان التهاب پوستی و کنترل منافذ باز پوست تنها بخشی از مزیت‌های این روغن معجزه‌آسا به شمار می‌آید. با ماساژ دادن این روغن می‌توانید سموم پوست را از بین ببرید و به پاک‌سازی ثانیه خود بپردازید تا شفافیت را روی هیكل ریختن خود مشاهده کنید.

  • جوان‌سازی پوست به دلیل ویتامین E
  • شفافیت بیشتر پوست با ماساژ دادن
  • از بین بردن التهاب‌های پوستی
  • رفع شل شدگی‌های حوالی چشم و بینی

رشد استخوان

مواد معدنی فراوانی را ساغر توان در روغن کنجد پیدا کرد، از مقوله جماعت مس، زینک و کلسیم. اینها مواد معدنی هستند که با رشد استخوانی در بدن ارتباط دارند. این یعنی با افزایش کردن روغن کنجد به برنامه غذایی خود می توانید رشد و تقویت استخوان های بدن را تثبیت کنید.

همچنین روغن کنجد به بهبود هرچه سریع تر استخوان های صدمه دیده نیز کمک می کند. بی بالا رفتن سن، روغن کنجد می تواند از پوکی استخوان و دیگر بیماری های مربوط به ضعف استخوان جلوگیری کند.

خواص روغن کنجد (4)

سرشار از فیبر برای روده و معده

روغن کنجد دارای فیبر می باشد و به سرحال نگه داشتن روده كلان کمک می کند. کسانی که مشکلات گوارشی مزمن دارند می توانند روغن کنجد را در رژیم غذایی خود قرار دهند.

ضد سرطان

روغن کنجد به عنوان یک عامل ضدسرطانی می باشد که این موضوع در مجله آمریکا گزارش شده است.

منیزیم موجود در روغن کنجد از سرطان روده ی آغا جلوگیری می کند. چرا که دارای منیزیم می باشد. منیزیم برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ كاری است.

بهداشت دهان و دندان

روغن کنجد توسط متخصصان دهان و دندان بسیار توصیه می شود و لمحه ایضاً به خاطر فرآیندی است به نام پولینگ روغن. این فرآیند شامل مقدم کردن روغن به دهان شرمگین سپس چرخاندن لمحه روغن، قبل از بیرون ریختنش است

. انجام این کار با روغن کنجد به معنای دندان هایی سفیدتر، سطح پایین تر پلاک دندانی و محافظت در برابر باکتری هایی است که می توانند به شدت مریضمان کنند. تاثیر آنتی باکتریال قوی این روغن از دلایل اصلی تقویت سلامت دهان و دندان است.

 

خواص روغن کنجد (5)

خواص روغن کنجد برای پوست: درمان سیاهی دور چشم

خواص روغن کنجد برای پوست مخصوصاً نواحی اطراف دور چشم بسیار زیاد است. روی دلیل نازک بودن اطراف چشم و عدم کلاژن سازی پوست در طی گذر زمان خواه‌ناخواه اطراف چشم من وایشان مبتلا تیرگی نصیحت پذیر چروک می‌شود.

این امر اولین نشانه بروز پیری بر روی صفحه برگه شما است از همین رو با استفاده از روغن کنجد می‌توانید حالت کشسانی را در اطراف پوست چشم خود مشاهده کنید و نمط خشکی پوست را تشدید کنید. روغن کنجد به طرف دلیل بهبود هیدارتاسیون پوست کمک می‌کند ناحیه اطراف چشم شما جوان‌تر به چشم آید.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *