تفاوت های عسل خام با عسل فرآوری شده چیست؟

 میزان مواد مغذی در عسل خام جالب توجه می باشد. عسل خام حاوی 22 مورد از اسیدهای آمینه، 27 ماده معدنی و 5000 آنزیم است. مواد معدنی شامل آهن، روی، پتاسیم، کلسیم، فسفر، منیزیم و سلنیوم هستند. ویتامین های موجود در عسل عبارتند از ویتامین B6، تیامین، ریبوفلاوین، اسید پانتوتنیک و نیاسین. علاوه بر این ، مواد غذایی طبی موجود در عسل باعث خنثی شدن فعالیت های رادیکال های آزاد که یکی از عوامل اصلی ایجاد سرطان ها می باشند می شوند.برخی از مزایا در تمام عسل های طبیعی وجود دارد و برخی بسته به شهد عسل متفاوت می باشد .( ادامه مطلب )

ما به عنوان زنبوردار و تولید کننده عسل ، با توجه به خواص متفاوت عسل خام و عسل تصفیه شده و برای رضایت خاطر افراد با سلایق مختلف ، امکان انتخاب و خرید هر دو نوع عسل را در صفحه خرید عسل ، فراهم کرده ایم . ولی توصیه ما به شما خرید عسل خام بدلیل حفظ تمام خواص عسل می باشد .

عسل چهل گیاه

عسل چهل گیاه از شهد گل هاي مختلف توسط زنبور عسل تولید می شود. بدلیل وجود شهد گیاهان مختلف در این عسل، حاوی ترکیبی از خواص چندین گیاه مختلف می باشد.این عسل به چهل گیاه یا چند گیاه معروف می باشد .

مهمترین خواص عسل چهل گیاه  ضد ترش کردن معده ، ضد اسهال ، تقویت قلب ، ضد سرفه و خلط آور ، بهبود بیماری های معده ، کاهش دهنده نفخ ، کاهش مشکلات گوارشی،تسریع در بهبودی زخم، نرم کنندگی سینه ، تقویت کننده عمومی بدن ،  تقویت بینایی ، کمک به بهبود رفلاکس معده ،ضد سنگ کلیه و مثانه بیان شده است .

ما بعنوان زنبوردار عسل را به دو صورت خام و تصفیه شده برای فروش قرار داده ایم. در صورتیکه بدنبال عسل کاملا طبیعی هستید نوع خام را انتخاب فرمایید.

تفاوت عسل خام چهل گیاه و عسل تصفیه شده (فیلتر شده) چهل گیاه چیست ؟

عسل خام در معرض گرما قرار نگرفته است بنابراین همه مواد مغذی آنها مانند دیاستازها ، املاح ، ویتامینها ، آنزیمهای موجود در آنها و …حفظ شده اند. عسل خام شیرین کننده ای خالص و طبیعی، بدون فیلتر و پاستوریزه نشده است که از شهد گل ها توسط زنبورهای کارگر ساخته می شود . همان عسل برداشت شده از کندو می باشد که موم های درشت و ناخالصی موجود در آن گرفته شده است.

معمولا بدلیل اینکه عسل خام  یا به عبارتی عسل طبیعی رس می کند (شکرک می زند) و بخاطر باور اشتباه مردم که عسل شکرک زده را نامرغوب می دانند بسیاری از زنبوردارها ، شرکت ها و تولید کنندگان عسل ترجیح می دهند عسل های زود رس را بصورت خام عرضه نکنند و عسل را فیلتر کرده و حرارت دهند (تصفیه کنند) تا مشتری پسندتر شود. عسل باید حدود 65 درجه سانتی گراد حرارت ببیند تا به هیچ عنوان رس نکند (شکرک نزند) و این خود عامل مهمی برای کاهش کیفیت عسل خواهد بود چون عسل در دمای بالای 40 درجه بخش قابل توجهی از مواد مغذی ،دیاستازها و خواص خود را از دست می دهد. به همین خاطر ما به عنوان زنبوردار توصیه می کنیم که عسل را بصورت خام تهیه فرمایید . عسل خام بسته به شرایط مختلف بعد از چند روز یا چند سال رس خواهد کرد (شکرک می زند) ، زمان رس بستن عسل بستگی به نوع شهد عسل و میزان مواد قندی (نسبت فروکتوز و گلوکز شهد موجود در عسل ) ، میزان ناخالصی های موجود در عسل (گرده گل و …) و شرایط دمایی محیط نگهداری عسل دارد . ما هر دو نوع عسل خام و تصفیه شده را در اینجا عرضه کرده ایم . انتخاب با شماست . توصیه ما به شما قطعا عسل خام خواهد بود تا از خواص دارویی و مفید عسل چهل گیاه بهرمند شوید .

عسل چهل گیاه عسلی با درجه رس کردن متوسط است که به آرامی شروع به رس کردن خواهد کرد . قسمت رس کرده عسل برخی مواقع حالت کره حیوانی دارد یعنی دانه ای را زیر زبان خود موقع مصرف احساس نمی کنید و برخی مواقع بصورت دانه های شکر می باشد. به عنوان مثال برخی از عسل های آویشن زمان رس بستن بصورت دانه های شکر رس می بندد . عسل چهل گیاه کردستان مجموعه زنبورداری بینوس طبق تجربه سالهای گذشته زمان رس بستن بصورت کره حیوانی می باشد . در هر صورت اگر بدنبال عسلی هستید که به هیچ عنوان شکرک نزند عسل تصفیه شده چهل گیاه را سفارش دهید .


خواص درمانی عسل چهل گیاه:

عسل آویشن، عسل گون، عسل کنار، عسل گشنیز، عسل شوید، عسل ینجه و…. جزو عسل تک گل به شمار می آیند ولی عسل چهل گیاه می تواند ترکیبی از خواص دو یا چند گونه از عسل های طبیعی را داشته باشد. در ادامه به خواص درمانی و شفابخش عسل چهل گیاه می پردازیم:

1. بهبود زخم ها
تحقیقات شان داده است که عسل چهل گیاه در درمان عفونتهاي برجاي مانده از عمل سزارين و سوختگي هاي ناشی از آنتي بيوتيک هاي مرسوم کارآمدتر عمل مي کند. عسل چهل گیاه با طيف وسيعي از ميکروب هاي خطرناک از جمله Helicobacter , Salmonella, مثل یک داروی آنتی بیوتیک عمل می کند و به نحو چشمگيري باعث پيشرفت بهبودي زخم ها مي شود.


2. ضد میکروب
عسل چهل گیاه خاصیت ضد میکروبی دارد. داروهاي ضد میکروبی علاوه بر نابودي میکروب ها به سلول هاي انسان نيز آسيب مي رسانند . از طرف ديگر، آنها فقط با مهار کردن رشد ميکروب ها به بهبودي زخم ها کمک مي کنند. اما عسل چهل گیاه به طور مستقيم در بهبودي زخم ها دخالت مي کند. عسل چهل گیاه محيط ويژه اي را مي آفريند که براي رشد بافت مناسب است و در عين حال با ميکروب ها نيز مبارزه مي کند. به علاوه، رطوبت عسل چهل گیاه از درد وتخريب سلولها حين تعويض پانسمانهاي خشک شده جلوگيري مي کند.


3. ضد اسهال
عسل چهل گیاه اثرات ضد ميکروبي روي باکتريهاي روده که باعث اسهال مي شوند، دارد. در يک مطالعه، عسل چهل گیاه به همراه ORS باعث کاهش مدت زمان اسهال باکتريايي در نوزادان و کودکان شد.


4. ضد سرفه و خلط آور
اثرات ضد سرفه عسل چهل گیاه به توانايي آن براي رقيق کردن ترشحات راه هاي هوايي و بهبود عملکرد سلول هاي پوششي آن مربوط مي شود.


5. پیشگیری از بیماری های قلبی
عسل چهل گیاه به علت ترکيبات قندي به خصوص وجود گلوکز زياد تاثير بسيار مهمي روي عضلات قلبي و تحريک و تقويت آن داشته، باعث گشاد شدن رگها، فشار خون را تنظيم و از سکته قلبي جلوگيري مي کند ؛ به واسطه وجود دياستاز ( آنزيم ها) باعث هضم چربي هاي اطراف قلب مي شود. بنابراين توصيه مي شود افراد ميانسال به بالا که دچار بيماري ديابت نيستند هر روز هنگام بيدار شدن، يک قاشق چاي خوري عسل چهل گیاه را با عرق بادرنجبویه مخلوط نموده و بنوشند.


6. درمان بیماری های روده
عسل چهل گیاه به علت دارا بودن اسيد فرميک دردهاي روده را به خوبي تسکين داده و همچنين به جهت وجود اسانسهاي فرار ( عطرگياهان مختلف ) نارسايي هاي ناگوار روده را برطرف می کند ؛ بنابراين توصيه مي شود تمام افراد در هر سني مصرف عسل چهل گیاه به صورت شربت با افزودن مقداري عرقيات گياهي مثل آويشن (کاکوتي )، شاه اسپهم، ويا آبليمو را در رژيم غذائي هفتگي خود داشته باشند.


7. رفع ناراحتی های عصبی
مصرف روزانه عسل چهل گیاه به طبيعي بودن خواب کمک مي کند و برای افرادی که با مشکل میگرن و سردرد مواجه هستند مصرف عسل چهل گیاه توصیه می شود. همچنین حالت ناتواني و عصبي را در افرادي که عدم تعادل عصبي دارند، عسل چهل گیاه کاهش می دهد.


8. درمان دیابت
اکثر بيماران ديابتي اين سؤال را درذهن خود دارند که آیا عسل چهل گیاه یا به طور کلی عسل در درمان دیابت اثرگذار است یا نه. براي جواب تا اين حد مي توان گفت که درمورد ديابت مصرف عسل چهل گیاه همان قدر مضّر است که مصرف قند ضرر دارد ولي با توجه به خواص جانبي عسل چهل گیاه و همچنين وجود فرکتوزکه جهت جذب به سلولها نيازي به انسلين ندارد مي توانند عسل چهل گیاه را جايگزين مقدار قند مصرف روزانه خود قرار دهند و بايد توجه داشته باشند که مصرف عسل چهل گیاه به عنوان قند اضافي در رژيم غذايي آنها مجاز نيست چرا که عسل چهل گیاه علاوه بر فروکتوز به همان نسبت هم گلوکز دارد.


9. سلامت دندان
عسل چهل گیاه به واسطه داشتن مواد ضد باکتريايي در جايگزيني قند براي دندان ها مضر نمي باشد بلکه باعث فعال شدن ماده فلورين چاي شده که يک ماده ضد فساد دندان مي باشد اين در حالي است که مصرف چاي با قند براي دندان بسيار مضر مي باشد.
ترکيب يک قاشق عسل چهل گیاه با يک قاشق سرکه انگور خانگي براي ماساژ لثه ها جهت محکم نمودن بافت لثه بسيار مفيد گزارش شده است.

10. شفا بخش برای نوزاد و مادران
مادراني که در آستانه زايمان هستند، عسل چهل گیاه برای آن ها ماده ای شفابخش محسوب می شود، چرا که زايمان را آسان و باعث افزايش شير مادران مي شود . همچنین عسل چهل گیاه مغز استخوان نوزاد را محکم مي کند و سبب می شود نوزاد قوي متولد شود .
عسل چهل گیاه ضد کم خوني می باشد چون باعث افزايش هموگلوبين خون شده و به علت داشتن ويتامين B در رشد و نمو نوزادان تاثير مي گذارد. همچنین عسل چهل گیاه در درمان شب ادراري اطفال هم بسيار مفيد مي باشد.

طریقه مصرف عسل چهل گیاه :

دو تا سه قاشق عسل چهل گیاه را همراه با آب ولرم مخلوط می کنیم (آبی که دست شما را نمی سوزاند) و سپس به آن آب یک یا دو عدد لیمو ترش  را اضافه می کنیم (ترجیحا لیموی تازه). این نوشیدنی علاوه بر اینکه خاصیت ضد سرطانی دارد، ضد عفونی کننده می باشد و از میزان بالایی ویتامین C برخوردار است. همچنین به طور شگفت انگیزی برای تمیز کردن کبد هم مفید است ، همچنین لیموی تازه خواص ضد افسردگی و آرامش بخشی را دارا می باشد .
به طور کلی افرادی که مصرف عسل طبیعی و خام گون را در برنامه‌ غذایی خود بگنجانند، می‌توانند از خواص درمانی و شفابخش آن بهره ببرند.

عسل چهل گیاه
زنبورهای عسل شهد را از گل و گیاه های متفاوتی جمع آوری می کنند که ممکن است یک گل به صورت گیاه غالب منطقه وجود داشته باشد که نام همان عسل را تعیین می کند. اما در فصل بهار به علت وجود تنوع زیاد گل و گیاه منطقه ممکن است تشخیص نوع شهد غالب منطقه با توجه به شهد های به دست آمده از این گل ها و گیاهان وجود نداشته باشد. به همین خاطر به این نوع عسل، عسل چهل گیاه می گویند که از ترکیب چندین گل و گیاه است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *