چه چیز خاصی در مورد عسل خام وجود دارد؟

Honey

عسل خام چیست؟ چرا همه عسلها خام نیستند؟

معنی کلمه “خام” سخت نیست یعنی مواد غذایی، مانند گوشت و سبزیجات، که در معرض گرما قرار نگرفته اند بنابراین همه مواد مغذی طبیعی مانند ویتامینها و آنزیمهای موجود در آنها حفظ شده اند.

عسل خام مایع شیرینی است که توسط زنبورها با استفاده از شهد گلها تولید می شود. عسل مسقیما از منبع استخراج جمع آوری می شود بنابراین در معرض گرما قرار نمی گیرد پاستوریزه نیست و هیچ فرایند تولید مصنوعی را نمی گذراند. عسل قلیایی دارای ترکیباتی مشابه ترکیبات میوه هاست که در داخل دستگاه گوارشی قلیایی می شود.در داخل معده تخمیر نمی شود بنابراین برای خنثی کردن اسید معده از آن استفاده می شود. هنگامی که آن را با زنجبیل و آبلیمو مخلوط کنیم حالت تهوع را از بین برده و انرژی بدن را تامین میکند. خام خورها عسل را به خاطر ارزش غذایی استثنایی آن و همچنین آنزیمها و نشاسته موجود در شهد گلها که به هضم راحت غذاهایی مانند نان کمک میکند دوست دارند.

بیشتر عسلهای موجود در فروشگاهها عسل طبیعی نیستند. بعض از آنها برای بسته بندی راحتر و داشتن ظاهری تمیز و روشن و مشتری پسند پاستوریزه شده اند( در معرض دمای 70 درجه سلسیوس یا بیشتر قرار گرفته اند و سپس بطور ناگهانی سرد شده اند). پاستوریزه کردن عسل همه انواع مخمرهای آن را ،که یکی از نگرانیهای مردم درباره ذخیره طولانی مدت عسل در هوای گرم است، میکشد و در نتیجه عسل تخمیر نمی شود. در حالیکه تخمیر هیچ ضرری برای سلامتی ندارد ولی مزه عسل را تغییر می دهد.گرما فرایند کریستالیزه شدن عسل را آرام می کند. به عبارت دیگر هنگام گرم کردن عسل مخمرها آنزیمها و رایحه عسل که مسول فعال کردن آنزیمها و ویتامینها در داخل بدن هستند نسبتا از بین میروند. در میان تولید کننده گان واژه ای به نام “عسل خام” وجود ندارد. هیچ اجبار قانونی برای برچسب زدن عسل ها بعنوان “عسل خام” وجود ندارد. با وجود این فروشنده گانی که می دانند عسل در معرض گرما قرار گرفته و دارای ارزش کمتری نسبت به عسل خام است و با در نظر گرفتن سلامت مشتریهایشان آنها را متقاعد می کنند که عسل فقط بخاطر روان شدنش در معرض دمای پایینی قرار گرفته و پاستوریزه نشده است. بنابراین ممکن است عسلی را در فروشگاهها پیدا کنید که پاستوریزه نشده ولی فقط در معرض دمای پایینی قرار گرفته باشد.

عسل خام تصفیه نشده را فقط می توانید مسقیما از مزرعه کندو تهیه کنید. بخاطر بافت کریستالی آن کدر بنظر میرسد و دارای موادی مانند شهد گلها، شانه عسل و بال شکسته زنبورها باشد. عسل خام و تصفیه نشده به شدت آنتی اکسیدانیست و معمولا چند ماه بعد از نگهداری دانه دانه و کریستالی می شود. در آن صورت معمولا ترجیح می دهند آن را با نان بخورند و یا چای و قهوه را با آن شیرین کنند. بدلیل اینکه مشتریها جذب عسل تصفیه شده و تمیز می شوند عسل خام و تصفیه نشده را نمی توانید از فروشگاهها تهیه کنید.

شکل عسل

عسل به چند شکل مختلف یافت می شود فهمیدن تنوع عسل به شما کمک می کند که شکل مناسب عسل را از فروشگاه تهیه کنید و آن را در ترکیب با دیگر غذاها استفاده کنید

عسل شانه ای

comb-honeyامروزه پیدا کردن عسل دانه ای دشوار است. اما بعضی وقتها می توانید یک شیشه عسل مایع را پیدا کنید که یک تکه شانه عسل به آن اضافه شده است. قبل از اختراع وسیله استخراج عسل، عسل بصورت شانه ای تولید می شد. امروزه عسل شانه ای خیلی کم تولید می شود.

عسل خام شانه ای مستقیما از لانه زنبورهای عسل گرفته می شود و هیچگونه دستکاری در آن نمی شود. عسل شانه ای یکی از شکلهای عسل است که تحت هیچ فرایند مصنوعی قرار نمی گیرد. زنبورها لانه سلولی شش گوشه ای خود را با عسل پر می کنند و آنرا با موم می بندند. میتوانید این نوع عسل را مانند آبنبات بخورید. عسل موجود در شانه دست نخورده است و بنابراین خالص است. قیمت این نوع عسل نسبتا بالاست.

عسل مایع

عسل مایعاین نوع عسل را به راحتی می توانید در همه جا پیدا کنید زیرا شایع ترین نوع عسل بوده و همه مشتریها آن را می شناسند. عسل مایع با ظاهر تمیزش می تواند خام و یا پاستوریزه باشد این نوع عسل برای زدودن مواد موجود در آن مانند گرده گلها، موم، گرد وخاک و زنبور تصفیه شده است. بدلیل اینکه عسل مایع را می توان به راحتی با غذاهای دیگر ترکیب کرد استفاده از آن متنوع بوده و شیرینی پزی و آشپزی با آن راحت است.

عسل کرمی

spoonofhoneyاگر شما جزو آن دسته از کسانی هستید که می گویید عسل با کثیف کاری همراه است عسل کرمی که آن را با نامهای عسل “زده شده” عسل “فشرده” و “دانه ای” نیز می شناسند می تواند جایگزین خوبی برای عسل مایع باشد. عسل دانه ای مانند عسل مایع شل نیست و می توانید آن را مانند کره روی نان پخش کنید. عسل کرمی بوسیله ترکیب یک بخش از عسل دانه ای با ترکیب 9 بخش عسل مایع درست می شود سپس آن را در جای سرد نگهداری می کنند تا به سرعت دانه دانه شده و ساختار کریستال مانند آن شکل بگیرد که منجر به بافتی نرم و کرم مانند می شود. همچنین فرایند کنترل شده کریستالیزه کردن آن رنگ آن را روشن می کند ولی تاثیری بر روی مزه و خواص آن ندارد. برای مثال عسل اسطوخودوس که در جنوب فرانسه تولید می شود در داخل شیشه رنگش سفید است. البته کسانی که در کشورهای با شرایط آب و هوایی گرم تر زندگی میکنند متوجه می شوند که رنگ همین نوع عسل سفید نبوده بلکه طلایی و یا حتی تیره تر است و اگر در دمای اتاق قرار بگیرد با گذشت زمان روانتر می شود. این پدیده نشان میدهد که هوای گرم روی حالت اولیه عسل تاثیر می گذارد.

رنگ و مزه عسل

رنگ عسل بعنوان یکی از روشهای راحت اندازه گیری رایحه و مزه عسل در نظر گرفته می شود. بطور کلی عسل های با رنگ روشن مزه متعادلی دارند در حالیکه عسل های تیره تر دارای مزه قوی هستند. شهد و گرده گلهای استفاده شده در عسل تعیین کننده مزه و رنگ عسل است. اگر چه قرار گرقتن در معرض گرما و مدت زمان نگهداری عسل ممکن است برروی کیفیت و مزه عسل تاثیر بگذارد. بطور طبیعی اگر عسل در مکانی با دمای بالا ذخیره شود ممکن است به سرعت رنگ آن تیره شود.همچنین دانه دانه کردن عسل بر روی رنگ آن تاثیر گذاشته و آن را روشن میکند به همین دلیل است که عسلهای کرمی دارای رنگی روشن هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *