خواص بی نظیر گرده گل!

گرده زنبور عسل را بابتِ خواص خارق‌العاده‌ای که دارد یک اَبَرخوراکی (superfood) خوانده‌اند. گرده از شکر‌های ساده، پروتئین، مواد معدنی، ویتامین‌ها، اسید‌های چرب، و درصد کمی از مواد دیگر تشکیل می‌شود.

برای مراقبت و تغذیه‌ی پوست، گرده هم کاربردِ خوراکی (داخلی) و هم کاربردِ موضعی (خارجی) دارد. گرده گل را به نام‌هایِ نانِ زنبور (bee bread) یا طعامِ ایزدان (ambrosia) نیز می‌شناسند. در ادامه به خواص بی نظیر گرده گل اشاره می کنیم. همچنین می توانید برای خرید گرده گل به سایت بینوس مراجعه کنید.

خواص گرده گل برای پوست و مو

در ادامه، تأثیراتِ سودمندِ گرده زنبور عسل در محافظت و سلامت پوست را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

ترکیبات تشکیل دهنده گرده گل 

دانه‌های گرده تقریباً حاوی مقادیر زیر هستند:

  • کربوهیدارت‌ها: ۴۰٪
  • پروتئین: ۳۵٪
  • آب: ۴-۱۰٪
  • چربی‌ها: ۵٪
  • سایر مواد (که شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌بیوتیک‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها می‌شود): ۵ – ۱۵٪

 

مواد مغذی موجود در گرده به فصلِ جمع‌آوری و منابع گیاهی بستگی دارد. برای مثال، پژوهش‌ها نشان می‌دهد گرده‌ای که از گیاهانِ کاج و صنوبر جمع‌آوری می‌شود تقریباُ ۷٪ پروتئین و گرده‌ای که از نخل‌هایِ رطب جمع‌آوری می‌شود، نزدیک به ۳۵٪ پروتئین دارد.

گرده را زنبور‌ها پس از جمع‌آوری از گیاهان، با بزاق مخلوط کرده و در سلول‌های قاب مهروموم می‌کنند.

توپ‌هایِ گرده توسط زنبور‌های جوان با نشستن بر روی گل‌ها تهیه می‌شوند. این‌ توپ‌ها ترکیبی از گرده، بزاق، و شهد و عسل‌اند. زنبور‌ها توپ‌های گرده را توسط کیسه‌های روی پاهایِ خود به کندو آورده و در شانه‌‌هایِ سلولی‌شکلِ عسل ذخیره می‌کنند. گرده در این خانه‌ها وَر می‌آید و بدل به «نانِ زنبور»، یعنی خوراکِ کُلُنی می‌شود.

گرده گل منبع مهمی از ویتامین‌ها بوده که شاملِ ویتامین‌هایِ قابل‌حل در چربی، همچون  پروویتامینِ A و ویتامینِ E و D، و ویتامین‌های قابل حل در آب، یعنی B1، B2، B6، و C، و اسیدهایی همچون پانتوتنیک، نیکوتینیک و فولیک، بیوتین، روتین، و اینوزیتول می‌شود.

گرده گل حاوی سلول‌هایِ بازتولیدیِ نرِ گیاهان است، و از سوی دیگر، به‌علت مخلوط‌شدن با بزاقِ زنبور، شاملِ آنزیم‌های گوارشیِ زنبور‌ می‌شود. گرده عناصر کم‌یاب و کم‌مقدار، ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنزیم‌ها و آمینو‌اسید‌های بسیاری دارد. گرده زنبور عسل منبع بسیاری از آنتی‌اکسیدان‌ها به شمار می‌رود.


پوست، عامل زیبایی و محافظتِ بدن

پوست فراتر از یک عایقِ جسمانی‌‌، در حس‌کرد‌ها، جذبِ موادِ مغذی، نگهداشتِ مایعات، تنظیمِ دما، و سنتزِ ویتامین D نقش دارد. اگر چه به طور معمول پوست را یک اندام به حساب نمی‌آورند اما پوست از بافت‌هایی تشکیل شده که در کنار یکدیگر ساختاری واحد را ساخته و وظایفِ مخصوص به خود را برعهده دارد. در حقیقت، پوست یکی از گسترده‌ترین اندام‌ها بوده و سدِّ محافظی میان درون و برونِ بدن محسوب می‌شود.

پوست در زیبایی‌ نیز عاملی تعیین‌کننده قلمداد می‌شود که علاوه بر مراقبتِ موضعی به مراقبت‌های داخلی نیازمند است.

خواص گرده گل برای پوست و مو

خواص گرده گل برای پوست و مو


گرده گل به چه درد پوست و مو می‌خورد؟

گرده زنبورِ عسل سرشار از موادِ دوستدارِ پوست همچون روی، سیلیکا، انواع آنتی‌اکسیدان‌ها و اسید‌های چرب است.

مواد مغذیِ موجود در گرده زنبورِ عسل مثل کاروتنوئید‌ها، فلاونوئید‌ها و فیتوسترول‌ها (کلسترول‌ گیاهی)، موجبِ صحتِ بافت، رنگ‌مایه و ظاهرِ پوست می‌شوند.

کاروتنوئید‌ها، رنگریزه‌هایِ زرد، نارنجی یا قرمز رنگی هستند که قابلیت حل در چربی دارند، و برای پوست آنتی‌اکسیدان‌هایی مناسب محسوب می‌شوند. شیمی‌دان‌ها ۷۰۰ نوع مختلف از کاروتئونید‌ها را شناسایی کرده‌اند.

گرده گل در تنظیمِ سطح قندِ خون (که از عوامل بهبود سلامت پوست به شمار می‌رود) نیز نقش دارد.

برای اینکه موهای زیبایی داشته باشید یک قاشق گرده در روز بخورید. برای مصرف راحت‌ترِ دانه‌های گرده به‌صورت خوراکی، می‌توانید حبه‌های گرده را در کپسول‌های خالی ریخته و میل نمایید. با این‌کار پوست‌ و موی شما مواد معدنی مثلِ سیلیکا و آنتی‌اکسیدان‌هایِ ضد‌پیری را دریافت خواهند کرد.

همچنین می‌توانید به شامپویِ خود یک قاشق گرده و چند قطره آب‌لیمو اضافه کرده تا سلامت موهای‌تان را تأمین کنید. اگر گرده را از شب قبل در آب و شامپو حل کرده و سپس استفاده کنید، نتیجه بهتر خواهد بود؛ پس از استفاده، موها درخشندگیِ زیبایی به خود خواهند گرفت.


فواید گرده گل برای پوست

1-  پوست را جوان و شاداب می‌کند

2- گرده گل زنبور عسل خاصیت ضد پیری داشته که پوست را شفاف‌تر و استعدادِ پوست برای چروک‌برداشتن را کاهش می‌دهد.

3-  در جلوگیری و درمان آکنه نقش دارد

4- گرده زنبور عسل شامل آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی‌ست که با کشتنِ باکتریِ عاملِ آکنه با جوش‌ها مبارزه می‌کنند.

5-  التیام زخم‌ها را تسریع می‌کند

6- گرده زنبور عسل موجبِ درمان سریع‌تر زخم‌ها و بازتولیدِ سریع‌ترِ سلول‌ها و تأثیراتِ ضدالتهابی‌ می‌شود.

7-  پوست را هیدراته می‌کند

8- اگر گرده زنبور عسل‌ بر روی پوستِ صورت به شکلِ ماسک استفاده شود می‌تواند سلول‌های پوست را، حتا بیش از آنچه لازم است، مملوء از رطوبت کند!

9-  ظاهر و بافتِ پوست را بهبود می‌بخشد

10- گرده گل غنی از پروتئین است (چیزی نزدیک به ۴۰ درصد) و ویتامین‌هایی همچون فولیک اسید را در خود دارد. گرده باعث خواهد شد تا پوست شما ظاهری بهتر و زیباتر داشته باشد.

خواص گرده گل برای پوست و مو

خواص گرده گل برای پوست و مو


نقشِ گرده زنبور عسل در بهبود آکنه

آکنه عارضه‌ای‌ست که در غددِ مو و روغن پیش آمده و یکی از شایع‌ترین مشکلاتی پوستی به شمار می‌رود‌. آکنه زمانی ایجاد می‌شود که پیازک‌هایِ مو توسط روغن و سلول‌های مرده بسته ‌شوند. این حالت به صورت برآمدگی‌ها و جوش‌هایی قرمز رنگ روی صورت، سینه و پشت دیده خواهد شد.

آکنه برای میلیون‌ها نوجوان و بزرگسال معضلی آزاردهنده است.

یکی از دلایلی‌ که گرده زنبور عسل در درمان آکنه موثر است وجودِ اسید‌های چربِ اصلی در گرده است. هم اسید‌هایِ چربِ امگا ۳ و هم امگا ۶ در گرده موجود هستند.

دلیل دیگری که گرده می‌تواند در درمان آکنه موثر باشد وجودِ ویتامین‌های ب در آن است. ویتامین ب را به مبارزه با التهاب، به‌ویژه التهابِ پوستی، می‌شناسند. آکنه گاهی در نتیجه‌ی کمبود ویتامین ب  نیز بروز خواهد یافت.

با مصرف گرده زنبورِ عسل، بدن شروع به ساختن ویتامین ب می‌کند و این ویتامین‌ به کاهشِ التهابِ پوستیِ ناشی از جوش‌ها و آبله‌ها کمک خواهد کرد.

همچنین گفته می شود که گرده زنبور عسل به‌‌دلیل محتوایِ روتین می‌تواند جریانِ خون‌رسانی به پوست را بهبود بخشد. روتین یک آنتی‌اکسیدانِ فلاونوئید است که رگ‌گشاییِ مناسب و قدرتمند‌سازیِ کششِ مویرگی را موجب می‌شود.

گرده زنبور یکی از غنی‌ترین منابع روتین بر روی زمین محسوب می‌شود. از خواص روتین برای پوست، بهبودِ درخشندگی و رنگ‌مایه پوست، و نیز بهبودِ جزئیِ آکنه به‌دلیل مواد مغذی را نام می‌برند.


نقشِ گرده گل در بازسازیِ دی‌اِن‌اِی و جوان‌سازیِ پوست

گرده حاویِ طرحِ ژنتیکیِ یک گیاه جدید است و سرشار از DNA و RNA به شمار می‌رود. با مصرف گرده گل، DNA و RNA موجود در گرده واردِ موادِ پایه‌ی تشکیل‌دهنده‌ی نوکلئوتید‌هایِ بدن خواهد شد. از نوکلئوتید‌ها برای بازسازیِ DNA استفاده می‌شود، که نه تنها باعث جلوگیری از پیری بلکه موجبِ جوانی و شادابی پوست می‌شوند.

این ویژگیِ گرده با نظریه‌ی آسیب به دی‌ان‌اِی با افزایشِ سن در ارتباط است که بیان می‌کند ما پیرتر و ضعیف‌تر می‌شویم چون دی‌اِن‌اِی ما توان بازسازیِ خود را از دست می‌دهد. دی‌اِن‌اِی در پستانداران، مثل انسان، به‌طور مداوم در حال آسیب‌دیدن است؛ در موش‌ها چیزی در حدود ۱۵۰۰ تا ۷۰۰۰ جراحتِ دی‌اِن‌اِی در ساعت تخمین زده می‌شود. سیستم بازیابیِ دی‌اِن‌اِی تکامل‌یافته تا این آسیب‌ها را، با بازیابیِ نوکلئوتید‌هایِ فرسوده، جبران کند. ما می‌توانیم نوکلئوتید‌های بدن‌ را از آمینو‌اسید‌هایی مثل گلوتامین بسازیم، و نوکلئوتید‌ها را از غذاهایِ مصرفی‌مان دریافت کنیم.

 


ماسک گرده گل برای پوست صورت

از گرده زنبور به‌دلیل سطح بالای آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌ها در طیف گسترده‌ای از محصولات طبیعی استفاده می‌شود.

برای تهیه ماسک گرده به دانه‌هایِ گرده گل نیاز خواهید داشت.

از ماسک گرده زنبور عسل برای انرژی‌بخشی به پوست استفاده می‌شود. این ماسک در عین سادگی پوست شما را شفاف کرده و جلوه‌ای پرطراوت به آن می‌بخشد.

مواد لازم:

۱ قاشق چای‌خوری گرده

۲ قاشق چای‌خوری آب‌گرم

۱ قاشق چای‌خوری عسل خام

ظرف کوچک و قاشق برای مخلوط‌کردن

قلم‌مو یا بُرسِ استعمال

خواص گرده گل برای پوست و مو

۱- در ظرف کوچک، گرده زنبور را ریخته و سپس دو قاشق آب گرم اضافه کنید. حالا صبر کنید تا گرده در آب حَل شود، که معمولاً چند دقیقه زمان خواهد برد.

۲ –یک قاشق عسل بیافزایید و خوب هم زده تا با گرده و آب‌گرم ترکیب شود.

۳- از قلم‌مو یا برس استفاده کرده و ترکیبِ حاصل را بر روی پوستِ تمیزِ صورت بمالید. بگذارید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی پوست بماند و آنگاه صورت‌ را با آب بشویید. با حوله صورت‌تان‌ را خشک کرده و از تماشا و لمسِ پوستِ نرم و شاداب‌تان لذت ببرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *