روش های شناخت عسل طبیعی

عسل یکی ستردن خوشمزه ترین و همچنین مقوی ترین مواد غذایی است که در صبحانه و میان وعده های غذایی از آن استفاده می شود. مسلما عسلی که طبیعی باشد هم طعم بهتری دارد و بازهم خاصیت بیشتری ،  مسئله اینجاست که چگونه عسل طبیعی را از عسل تقلبی تشخیص دهیم.در ادامه روش های شناخت عسل طبیعی را برای شما می آوریم.

عسل از جمله ارزشمند ترین مواد غذایی و سرشار از سودمند ترین مواد حیاتی اعم از مواد آلی، معدنی، قند های طبیعی، انواع ویتامین ها است که برای تولید آن، زنبورعسل شهد بهترین گل ها را مکیده و پس از افزودن انواع آنزیم ها و انجام چند کنش شیمیایی، شهد را تبدیل نیك بهی مایعی خوشبو، نشاط آور، نیروزا و شفابخش به نام عسل می کند.باید دانست شناسایی شهد طبیعی و مصنوعی به صورت دقیق و قدرت (فكری به کمک انگشت، كفگیر یا مزه کردن و … ناممکن بوده و این مهم تنها از عهده ی آزمایشگاه و دستگاهی به نام «رفراکتومتر» برمی آید.با ادامه این مطلب از شهدستان همراه باشید.

گونه های مختلف عسل

عسل طبیعی

از ماده شیرینی که زنبورعسل تنها از شهد گل ها و گیاهان جمع آوری کرده و پس از دگرگونی ایا لازم، در سلول های مومی شان در کندو ذخیره کرده باشد، تولید می شود.  عسل اطعام ای؛ از ماده ی شیرینی که زنبور عسل علاوه بر استفاده از عصاره گل ها و گیاهان از شربت، شکر و … که در اختیار آنها می گذارند، استفاده کرده باشد. این گونه مشاش قطعا کیفیت و خواص عسل طبیعی را ندارد اما متاسفانه در سوپرماركت های مواد غذایی به فراوانی عرضه شده و به دلیل قیمت مناسب با اقبال عمومی مواجه می شود.

عسل مصنوعی

مایعی است شیرین شبیه عسل که از گلوکز تجاری، شکر، اسید ستریک، اسانس و … که پس از پخته شدن به دست می آید. در تهیه و تولید این شبه عسل، زنبور هیچ دخالتی ندارد و در آزمایشگاه به آسانی قابل ورقه شناسایی رای سیاهه است. این قبیل شبه انگبین ها نه تنها فاقد هرگونه تالیف درمانی غذایی است بلکه برای سلامتی آدم زیان آور است.   متاسفانه شبه عسل ها به صورت گسترده تولید و به بازارگاه عرضه شده و به دلیل قیمت رخیص (هر کیلو ثلاث تا ۵۰۰۰ تومان) روان نژند استقبال استفاده کنندگان روبه رو می شود.   با توجه به هزینه های تولید عسل طبیعی (هزینه کوچ، نگهداری، توسعه و ترتیب زنبور ستان ها، دستمزد زنبورداران حرفه ای، بسته بندی و …) قیمت عسل طبیعی باید منطقی باشد.

عسل طبیعی (2)

عسل شمع دار

چون سرشار از گرده ی گل، بر موم و موم طبیعی بوده و حرارت ندیده است از نظر خاصیت، طعم و عطر کیفیت بالایی دارد. به دلیل استفاده از دارو برای بهبود و درمان بیماری های زنبور انگبین و رسوب درصدی زدودن آن در موم شان، بهتر است از مواد پیوسته ی این گونه ی عسل (حداکثر ۱۰ درصد میزان مصرف) خودداری شود.

عسل چهل گیاه

عسلی که زنبور عسل، شهد را از روی گل های گوناگون جمع آوری کرده باشد یا چند عسل تک گل را طبق فرمول خاص (که از نظر خواص، رنگ، عطر قدس سعم مطابق ذائقه ی بیشتر مصرف کنندگان باشد) با یکدیگر مخلوط کنند. این گونه از عسل طبیعی نیز کاربرد درمانی دارد.

عسل تک گل

به عسلی شراب گویند که زنبور عسل، شهد را از روی یک نوع گل جمع آوری کرده باشد مانند عسل آویشن، اقاقیا، سدر (کنار)، گون، مرکبات و … این گونه عسل کاربرد درمانی داشته و طبق معمول قیمت بالاتری نسبت به عسل های دیگر دارد.

en board with honey spoon

 شکرک عسل

نه عسلی که شکرک می‌زند تضمینی دارد که طبیعی است و نه عسلی که شکرک نمی‌زند. اما اگر عسل به هیچ وجه شکرک نزند احتمالا شما عسل مرده (در دیدگاه پزشکی دکتر روازاده عسل یک ماده زنده است و حرارت دادن بالای ۵۰ درجه باعث مرگ آن می‌شود) یا چیزی غیر از عسل به دستتان رسیده است. که معمولا عسل های سوپرمارکتی یا صبحانه که توزیع می‌شود از این نوع عسل است چرا که می‌بینید سالها در طبقه‌های فروشگاه خاک می‌خورد لاكن تحت هیچ شرایطی شکرک نزده است!

نکات مهم 

مصرف کنندگان باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر می خواهند عسل را همراه با محلول های گرمی نظیرهم آب جوش، شیر، فرنی و جوشانده های گیاهان دارویی مصرف کنند حتما پس از ولرم شدن، عسل را به آنها بیفزایند تا خاصیت درمانی عسل محفوظ بماند.   عطر و طعم عسل مانند رنگ آن متناسب هم زاد گیاهی است که زنبور انگبین از ثانیه شهد فراهم آورده است.   در مناطق مختلف عسل با غلظت های گوناگون به دست می آید و این تفاوت نمی تواند عاملی تعیین کننده برای شناسایی کیفیت عسل باشد؛ مثلا عسل هایی که در مناطق مرطوب به دست می آید، بیش تر دارای غلظت کم است. در مقابل عسل هایی که از مناطق کوهستانی به دست می آید دارای غلظت بالایی است.   رنگ عسل نیز بستگی به نوع شهدی دارد که زنبور عسل از حین شهد جمع آوری کرده و پاك كردن رنگ زرد بسیار بی پرده تا قرمز تیره و حتی سیاه متغییر است. هم چنین ناحیه ی جغرافیایی و شرایط آب و آسمانی در تعیین رنگ عسل موثر بوده بنابراین رنگ عسل مانند غلظت آن نمی تواند مباشرت تعیین کننده برای شناسایی کیفیت عسل باشد.

عسل طبیعی (5)

 

عسل طبیعی تنها ماده ای غذایی است که هرگز فاسد نمی شود و نیرومندترین و خطرناک ترین میکروب ها را در کمتر از ۴۸ ساعت نابود می کند به همین دلیل بهترین آنتی بیوتیک خوراکی طبیعی است که هیچ آسیبی به بدن نمی رساند.   هر زنبور عسل در طول زندگی خود در صورتی که شرایط مساعد باشد و از هر بلای طبیعی و غیرطبیعی جان سالم بدر برد تنها می تواند یک قاشق مرباخوری عسل فراهم کند.   زنبورعسل با تمام کوچکی پیکرش دارای دو شكمبه است؛ معده ی اول «کیسه عسلی» نام دارد و شهد گل ها به آنجا وارد شده و با عملیاتی آن را به عسل تبدیل کرده بعد با خرطوم خویش لحظه را به سلول های مومی شکل که از پیش فراهم شده می ریزد سادگی در آن را با موم های ویژه پلمپ می کند. در معده ی دوم زنبور، فرآیند هضم انجام می شود.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *